Cykl konferencji „Ekologia Humanistyczna”

HISTORIA  KONFERENCJI  Z  CYKLU  "EKOLOGIA  HUMANISTYCZNA"

Z myślą o kontynuacji zainicjowanego przez ks. prof. Józefa M. Dołęgę w roku 2006 cyklu konferencji pt. "Ekologia Społeczna", Katedra Antropologii Środowiskowej w Instytucie Ekologii i Bioetyki proponuje cykl corocznych konferencji pt. "Ekologia Humanistyczna". Propozycja ta nawiązuje do prowadzonych prac badawczych w Instytucie Ekologii i Bioetyki z zakresu humanistycznych aspektów szeroko rozumianej kwestii ekologicznej. Prace te są komplementarne wobec prowadzonych w Instytucie przyrodoznawczych prac nad tą kwestią i uwzględniają antropologiczne, filozoficzne, etyczne, edukacyjne i prawne jej aspekty. Mają więc one na celu ukazanie wzajemnych powiązań humanistyki z przyrodoznawstwem w pracach nad opisem, analizą i prognozowaniem zagrożeń środowiskowych. Po mającej miejsce w roku 2019 reorganizacji Instytutu Ekologii i Bioetyki w Centrum Ekologii i Ekofilozofii oraz przemianowaniu Katedry Antropologii Środowiskowej na Katedrę Ekofilozofii pracownicy tej katedry kontynuują organizację konferencji z cyklu „Ekologia Humanistyczna”.

JAK  DOTĄD  ODBYŁY  SIĘ  NASTĘPUJĄCE  KONFERENCJE:

CYKL  „EKOLOGIA  HUMANISTYCZNA”

• XIII Ogólnopolska konferencja z cyklu “Ekologia Humanistyczna” pt. “Przyroda wyzwaniem dla kultury. Społeczności lokalne wobec obszarów chronionych”, (Warszawa – UKSW, 16-17.10.2019). Konferencja została zorganizowana przez Instytut Ekologii i Bioetyki UKSW przy współpracy Instytutu Badawczego Leśnictwa, Kampinoskiego Parku Narodowego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Konferencja jest objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych i Prezesa Polskiego Towarzystwa Leśnego. [Materiały pokonferencyne].
  • XI Ogólnopolska konferencja z cyklu "Ekologia Humanistyczna" pt. "Las dla człowieka - człowiek dla lasu" (UKSW - Warszawa, 12.04.2018). Konferencja została zorganizowana przez Instytut Ekologii i Bioetyki UKSW we współpracy z Instytutem Badawczym Leśnictwa oraz Kampinoskim Parkiem Narodowym. Konferencja została objęta patronatem honorowym przez: Ministerstwo Środowiska, Narodowe Centrum Kultury, Lasy Państwowe, Komitet Nauk Leśnych i Technologii Drewna PAN oraz Polskie Towarzystwo Leśne.

CYKL „EKOLOGIA  SPOŁECZNA”

• X Międzynarodowa konferencja z cyklu „Ekologia Społeczna” pt. "Ekologia społeczna, czyli jak wychowywać" - Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie (Olecko-Kowno, 16-18.05.2016)
  • IX  Międzynarodowa konferencja z cyklu „Ekologia Społeczna” pt. "Ekologia społeczna, czyli jak wychowywać" - Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie (Olecko-Kowno, 25-27.05.2015)
  • VIII Międzynarodowa konferencja z cyklu „Ekologia Społeczna” pt. "Ekologia społeczna, czyli jak wychowywać" - Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wszechnica Mazurska, Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie (Olecko-Kowno, 26-28.05.2014)