Konferencje, konwersatoria, seminaria

Pracownicy Katedry Etyki, Katedry Historii Etyki i Katedry Etyki Współczesnej zorganizowali lub współorganizowali następujące konferencje, konwersatoria i seminaria naukowe:

 

2018Czytaj więcej »

Publikacje

 

WYBRANE MONOGRAFIE

Dzwonkowska D., Etyka cnót środowiskowych, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe UKSW 2019.

Sasim A., Problem statusu metodologicznego Lorenzowskiej teorii poznania, Warszawa: Liberi Libri 2017.

Sadowski R. F., Łepko Z. (red.), Theoria i praxis zrównoważonego rozwoju. 30 lat od ogłoszenia Raportu Brundtland, Warszawa: TNFS 2017.

Kureethadam J. I., Łepko Z., Sadowski R. F. (eds), Return to the Oikos. Ways to Recover our Common Home, Rome: Libreria Ateneo Salesiano 2016.

Sadowski R.F., Filozoficzny spór o rolę chrześcijaństwa w kwestii ekologicznej, Warszawa: TNFS 2015.

Karski L., Grochowska I. (red.), Zmiany klimatu a społeczeństwo, Warszawa: Wydawnictwo C.H. Beck 2010.Czytaj więcej »

Historia

 

Geneza Katedry Ekofilozofii (KEF) sięga specjalności „Ekologia Człowieka i Bioetyka”, która zaistniała na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej w Akademii Teologii Katolickiej w roku akademickim 1984/85. Powiązanie ekologii z bioetyką nastąpiło wówczas z dwóch powodów. Pierwszym było dostrzeżenie wspólnego źródła problemów narastających i w ekologii, i w bioetyce. Źródłem tym jest potęgowana zdobyczami naukowo-technicznymi możliwość ingerencji ludzkich zarówno w przyrodę, jak też w biologię samego człowieka. Wzrostowi tych możliwości towarzyszy zaś wzrost i komplikacja nowych, specyficznie ludzkich problemów. Ich rozwiązanie jest niemożliwe bez nowej i pogłębionej refleksji nad koncepcją człowieka, przyrody i relacji człowieka do przyrody. Teoretyczne wyposażenie Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej (WFCh) było wówczas predysponowane do prowadzenia takiej refleksji. I to stanowiło drugi powód powstania nowej specjalności. WFCh nie dysponował wprawdzie możliwością prowadzenia empirycznych badań ekologicznych, ani też zapleczem klinicznym dla analiz bioetycznych. Dysponował jednak możliwością teoretycznej refleksji nad podstawami ekologii i bioetyki. Czytaj więcej »

Centrum Dignitas

Strona główna

Konferencje okazjonalne

Cykl konferencji „Ekologia Humanistyczna”

Zbliżające się konferencje

 

  • XIV Ogólnopolska konferencja z cyklu Ekologia Humanistyczna pt. Paradoksy ekologiczne - odpady miarą sukcesu i porażki cywilizowanej ludzkości, (Warszawa, UKSW - 28.10.2020). Witryna konferencyjna.

 Czytaj więcej »

Konferencje naukowe

 

 

Znaczącym osiągnięciem naukowym KEF jest działalność na rzecz integracji zarówno krajowego, jak i międzynarodowego środowiska naukowego zaangażowanego w prace badawcze nad kwestią ekologiczną. Integracja ta dokonuje się dzięki organizacji dwóch cykli konferencji naukowych. KEF rokrocznie organizuje ogólnopolskie lub międzynarodowe konferencje z cyklu „Filozofia Zrównoważonego Rozwoju” oraz „Ekologia Humanistyczna”. Równie ważnym czynnikiem integrującym to środowisko naukowe są monografie, stanowiące wynik interdyscyplinarnych badań nad przyczynami, zasięgiem i możliwościami przezwyciężenia kryzysu środowiskowego.

 

 

 Czytaj więcej »

Historia Katedry Etyki

Pierwszy etap rozwoju Katedry Etyki jest związany z działalnością ks. prof. dr. hab. Tadeusza Ślipki (1918–2015), który był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie w latach 1965–1989. Wypracował on spójny system współczesnej etyki chrześcijańskiej, który został zbudowany zasadniczo na fundamencie filozofii tomistycznej. Do najważniejszych faktów moralnych, związanych z ludzką egzystencją, Ślipko zaliczał dążenie do celu oraz świadome przeżycie wartości, powinności i sądów sumienia. Z jednej strony, jego badania filozoficzne miały charakter personalistyczny i uwzględniały niektóre treści o charakterze teologicznym, z drugiej – akcentowały konkretne doświadczenie moralne człowieka, uwzględniały obecny rozwój nauk szczegółowych oraz podejmowały dialog z różnymi nurtami myśli współczesnej. Od 2016 r. na Akademii Ignatianum w Krakowie istnieje Centrum Etyki Chrześcijańskiej im. Tadeusza Ślipki SJ. Dyrektorem tej jednostki jest prof. UKSW dr hab. Ewa Podrez. Ślipko opublikował m.in. następujące książki: „Zagadnienie godziwej obrony sekretu” (1968); „Etyczny problem samobójstwa” (1970); „Zarys etyki ogólnej” (1984); „Zarys etyki szczegółowej”, t. I: „Etyka osobowa”, t. II: „Etyka społeczna” (1982); „Kara śmierci z teologicznego i filozoficznego punktu widzenia (2000); „Historia etyki w zarysie” (2010); „Spacerem po etyce” (2010); „Bioetyka. Najważniejsze problemy” (2012).Czytaj więcej »

Copyright © 2024 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone |
Informacja o ciasteczkach